Jak latać dronem zgodnie z polskim prawem

Kompletny poradnik dla początkujących

Kupiłeś wymarzonego drona, ale nie wiesz, gdzie możesz nim latać? Poszukujesz informacji, czy można latać dronem w mieście? A może w parku narodowym? Przy lotnisku?
Dobrze trafiłeś! W tym poradniku dowiesz się o wszystkich podstwowych zasadach lotów dronem. Szczegółowe, nudne przepisy sobie odpuścimy - nauczysz się ich dopiero, gdy będziesz chciał zrobić licencję UAVO.
Zatem do konkretów!
Spis treści
Zasady ogólne
Ograniczenia strefowe
Ograniczenia wysokościowe
Licencja
1. Zasady ogólne
Dron musi być w zasięgu wzroku
Nie powinieneś odlatywać dronem zbyt daleko. Dron zawsze powinien być widoczny “gołym okiem” (czyli bez wspomagaczy typu lornetka czy luneta). Nie dopuszczaj do sytuacji, w których dron chowa Ci się za drzewami lub budynkami.
Nie lataj dronem, gdy coś Ci go zasłania
Dron musi być widoczny gołym okiem. Nie korzystaj z lornetki, czy podglądu z kamery, jeśli nie widzisz drona gołym okiem!
Korzystaj z podglądu kamery, gdy dron widoczny jest gołym okiem
Odległości od ludzi i obiektów
Masa drona ma znaczenie - drony lekkie nie są tak niebezpieczne dla ludzi i obiektów, dlatego przepisy są mniej restrykcyjne. Granicę w masie ustalono na 0,6 kg.
Drony lekkie (poniżej 0,6 kg) powinny latać w “bezpiecznej odległości” od ludzi i obiektów. Ile ona wynosi? Nigdzie nie jest to określone, operator sam powinien ustalić ile wynosi bezpieczna odległość w danych warunkach.
Drony ciężkie (powyżej 0,6 kg) nie mogą latać zbyt blisko ludzi, czy budynków. Odległość od innych osób, pojazdów lub pojedynczych budynków powinna wynosić minimum 30 m. Odległość od “większych obiektów” czyli zabudowań, czy grup ludzi powinna wynosić minimum 100 m. Nie możesz również latać bezpośrednio nad ludźmi.
Sam oceń bezpieczną odległość
Bezpieczna odległość nie jest określona w przepisach w metrach. Jako operator decydujesz jakiej odległości potrzebujesz, aby sprzętem którym latasz nie wyrządzić nikomu krzywdy.
Nie lataj bezpośrednio nad ludźmi
Ciężki, spadający dron może wyrządzić komuś krzywdę.
Zachowaj odległość
Czy mogę więc latać w mieście?
Z powyższych informacji wynika, że dronem lekkim możesz latać w mieście. Natomiast dronem cieższym (więcej niż 0,6 kg) tylko w miejscach, gdzie jest dużo miejsca np. parki miejskie, boiska i duże tereny zielone.
Bez licencji nie zarobisz
Nie możesz zarabiać latając dronem bez licencji. Możesz latać tylko sportowo i rekreacyjnie.
2. Ograniczenia strefowe
Strefy, strefy, strefy…
Obszar Polski można podzielić na wiele różnych stref lotniczych, w których latanie może być mniej dostępne. Jeśli teraz masz w głowie lotniska i bazy lotnicze, to punkt dla Ciebie! Różnych radzajów stref jest niestety bardzo dużo i na początku trudno to spamiętać… Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz. Wszystkie strefy opisane są na stronie droneradar.eu lub aplikacji DroneRadar ( Android i iOS). Aplikacja na smartfony poinstruuje Cię gdzie możesz latać - wystarczy podać masę drona i maksymalną wysokość, na jaką chcesz się wzbić. Jeśli chcesz korzystać ze strony internetowej droneradar.eu, to musisz poznać pewne szczegóły:
Sprawdź szczegóły strefy
Każda ze stref może mieć inne ograniczenia. Otwórz szczegóły danej strefy, aby dowiedzieć się więcej, np:
Dolna granica: 0 ft
Górna granica: 6000 ft
Źródło: AIP ENR 5.5
Informacje i kontakt:
AAA (Rejon Działalności lotniczej). Zalecane zachowanie szczególnej ostrożności. Nie jest to strefa wydzielona z ogólnodostępnej przestrzeni. Jest to wyłącznie forma informacji dla pozostałych użytkowników przestrzeni o możliwej wzmożonej działalności lotniczej (np. sportowej) w określonym rejonie. Żadna służba PAŻP nie posiada pełnej informacji o faktycznej aktywności lotniczej w tym rejonie.
Strefy mogą być stałe i czasowe
Strefy stałe obowiązują cały czas. Kliknij w szczegóły stefy, aby sprawdzić jakie są ograniczenia lotów.
Strefy czasowe obowiązują tylko w określonych godzinach. Poza godzinami aktywności strefy, ograniczenia nie obowiązują. Zawsze sprawdzaj godziny przed lotem, ponieważ mogą się one zmieniać.
Możesz poprosić o zezwolenie na lot w strefie, ale…
... bez licencji UAVO może to być trudne. Aby otrzymać zgodę na lot w danej strefie musisz skontaktować się z zarządcą strefy. W szczegółach strefy na droneradar.eu możesz znaleźć numery kontaktowe.
Blisko lotnisk uważaj na wysokość
Jeśli chcesz latać w pobliżu lotniska, to nie możesz latać zbyt wysoko. Dokładnie zostanie to opisane w sekcji Ograniczenia wysokościowe.
Brak strefy nie zawsze oznacza zezwolenie na lot
Nie możesz latać na ważnymi obiektami i budynkami, np:
Lotniska
Porty morskie
Parki narodowe
Zakłady zbrojeniowe
Kopalnie i elektrownie
Zakłady chemiczne i jądrowe
Banki i muzea
3. Ograniczenia wysokościowe
Jak wysoko można polecieć dronem?
Ograniczenia wysokościowe zależą głównie od strefy, w której się znajdujemy.

Generalnie nie powinniśmy przekraczać wysokości 150 metrów nad terenem (zakładając, że nie znajdujemy się w jednej ze specjalnych stref), gdyż od wysokości 150 m latają już samoloty i śmigłowce.

Następną ważną wysokością, którą należy zapamiętac jest wysokość 50 m – w przypadku gdy latamy FPV ( First Person View) i nie ma z Tobą nikogo, kto mógłby obserwować drona.

Trzecią regułą, którą musisz bezwględnie zapamiętać, jest lot w niedalekiej odległości od lotniska. Dokładne zasady przedstawimy za chwilę.
Bezpieczna wysokość
Nie powinieneś latać wyżej niż 150 m. Nie jest to zakazane przez prawo, ale na tej wysokości latają już samoloty. Kolizja samolotu dronem może okazać się tragiczna w skutkach, więc pamiętaj - 150 m to maksimum!
Loty w pobliżu lotniska
Strefom wokół lotniska nadano nazwy CTR (lotniska cywilne) i MCTR (lotniska wojskowe). To, na jaką wysokość możesz wlecieć dronem zależy od Twojej odległości od lotniska.

Teren w okół lotniska możemy podzielić na 3 strefy:
  • od ogrodzenia do 1 km
  • od 1 km do 6 km
  • od 6 km do końca strefy CTR/MCTR
Strefa do 1 km
Możesz latać tylko dronem lekkim maksymalnie 30 m nad ziemią lub na wysokość najwyższego obiektu w promieniu 100 m od Ciebie.
Jeśli obszar w okół Ciebie jest pusty, nie ma drzew czy budynków, to maksymalna wysokość to 30 m.
Jeśli jest jakieś drzewo lub budynek w odległości przynajmniej 100 m od Ciebie, to możesz wlecieć dronem na wysokość tego obiektu.
Strefa 1 km - 6 km
Możesz latać tylko dronem lekkim do 100 m nad ziemią.
Nie leć wyżej niż 100 m
Strefa od 6 km do końca strefy CTR/MCTR
Możesz latać zarówno dronem lekkim jak i ciężkim do 100 m nad ziemią.
Nie leć wyżej niż 100 m
Loty z goglami FPV
Jeśli latasz dronem z goglami FPV, nie możesz latać powyżej 50 m...
...chyba że masz kogoś, kto obserwuje drona za Ciebie.
4. Licencja
Podstawowe informacje
Jak już zdążyłeś zauważyć, latanie bez licencji ma swoje ograniczenia. Jeśli będziesz chciał lepiej wykorzystać latanie dronem, rozważ zrobienie licencji. Poniżej lista podstawowych informacji:
Licencja nosi nazwe UAVO - Unmanned Aerial Vehicle Operator.
Koszt uzyskania licencji to ok 1200 - 2200 zł (egzamin ok 200 zł, a szkolenie 1000 - 2000 zł).
Nie możesz podejść do egzaminu bez wcześniejszego szkolenia.
W ramach licencji są 2 rodzaje uprawnień - VLOS (sterowanie dronem w zasięgu wzroku) i BVLOS (sterowanie dronem, który nie jest w zasięgu wzroku).
Licencja obowiązuje tylko na terenie Polski. Pozostałe kraje mogą (ale nie muszą) ją honorować.
Więcej informacji: uavo.com.pl
Co ta licencja mi daje?
Dronem o masie większej niż 0,6 kg będziesz mógł latać blisko ludzi, budynków i innych obiektów. Nie obowiązują Cię odległości 30 m i 100 m.
Z licencją możesz zarabiać - filmowanie wesel, czy inspekcje przemysłowe staną przed Tobą otworem!
Jeśli zrobisz uprawnienie BVLOS, będziesz mógł latać dronem poza zasięgiem wzroku.
Z licencją o wiele łatwiej będzie Ci się starać o udzielenie zgody na lot w specjalnych strefach.
To wszystko, co w tej chwili musisz wiedzieć!
Podobał Ci się poradnik?
Bądź na bieżąco i sledź nas na Facebooku TUTAJ